Jsme v karanténě. A co bude dál?

Jsme v karanténě. A co bude dál?

Společně s marketéry z několika států a působících na různých pozicích jsme se dnes na ZoomSphere Talku bavili o tom, jak ovlivní současná krize spojená s virem COVID-19 nejen digitální marketing, ale celou komerční sféru. Mluvili jsme o tom, jaké vidíme dopady na naši práci, naše klienty, okolí a zazněly i vize do budoucna.

Bylo to nejen zajímavé a poučné, ale k mému velkému překvapení i velice pozitivní. Rozhodně víc, než jsem v této těžké době čekala. I proto jsem se rozhodla, že vám sepíšu, co mě dnes během Talku zaujalo. Abyste viděli, že v tom nejste (nejsme) sami!

We are separated together

Ústřední myšlenkou celého Talku bylo to, že jsme sice izolovaní, ale na druhou stranu v tom jedeme všichni společně a komunikace s klienty, zákazníky i mezi sebou v rámci firmy nebyla nikdy důležitější než nyní. Většina moderních agentur je celkem zvyklá na to, že jsou jejich týmy i třeba jen na částečném homeofficu, o nás freelancerech a digitálních nomádech ani nemluvě. Zkušenost z posledních dní, kterou jsme překvapivě sdíleli všichni, je taková, že i velké a malé firmy přešly celkem flexibilně na homeofficy také a na kvalitu komunikace to nemělo vliv a když už, tak jen ten pozitivní.

Tohle jsou časy pro inovace, a tak i ty trochu zkostnatělejší firmy, které dřív vyžadovaly úplnou přítomnost na pracovišti, nyní zjišťují, že je třeba i efektivnější pracovat z domova, že ne každý meeting je třeba odbavovat hodinovou osobní schůzkou, ale že stačí i krátký call nebo e-mail. Ačkoli osobní setkání, kdy si kromě výměny informací dovedeme předat i lidské hodnoty a sympatie, internet nenahradí, docela šikovně jsme se naučili ho používat a některé zbytečné schůzky tak budou třeba i v budoucnu nahrazeny krátkým virtuálním callem.

 

Čas pro inovace je právě teď

Během talku jsem cítila, jak třeba my v Čechách, na Slovensku či v Maďarsku, řešíme trochu jinou situaci než například mají v Německu či americkém Sillicon Valley. Zatímco za oceánem mají v údolí technologických startupů online proces na všechno, my tady ve středo-východní Evropě se to ještě učíme. Proto bych nahlížela na současnou situaci pozitivně. Konečně totiž bude nějaký ten tlak na kreativní myšlení, zefektivňování procesů, digitalizaci komunikace a automatizaci toho, co už dávno nepotřebuje lidskou obsluhu. A to nemusí znamenat, že přijdete nebo přijdeme o práci. Naopak – pokud zefektivníme to, co nás zdržuje, budeme mít více času, prostoru a koneckonců i peněz na zlepšováky.

The connection

Na Facebooku jsem o víkendu četla myšlenku, že vztahy, které byly pravdivé a hluboké před dobou izolace, vytrvají a budou se prohlubovat. Naopak tam, kde to nefungovalo, tam to karanténa ještě zhoršila. Z dnešního Talku vyplynulo, že to vlastně není jen případ osobních vztahů, ale i těch pracovních. Jak v rámci firmy, tak agentury s klienty, ale i značek se zákazníky. A tam, kde to funguje hlavně teď, během krize, si to lidé budou pamatovat. I naopak.

Přišli jsme o mnoho kanálů, které nás spojují. Nevidíme se osobně, zákazníci si nemohou vyzkoušet nábytek v showroomu před tím, než si ho koupí. Nemohou si osahat šperky, nemohou si přivonět k parfému. Jak tohle vyřešit? Inovujme. Hledejme cesty, jak zákazníkům produkty ukázat jinak. Virtuálně, skrz influencery, prodejem jeden na jednoho, vytvořme komunity, které si důvěřují a mohou si tak své zkušenosti předávat. Věnujme se každému zákazníkovi (a klientovi) pečlivě a s láskou, to je něco, na co jsme zapomněli a musíme se to znovu naučit. Zavaleni hromadami čísel a honbou za počty spřízněných uživatel jsme trochu zapomněli na lidskost, kterou teď máme jedinečnou šanci znovu najít. Protože musíme.

Největší výzva naší generace

Co bylo z Talku jasné, Jeremiah Owyang na konci skvěle zhmotnil v jediné větě: tohle je největší výzva naší generace, které jsme zatím čelili. Naše životy se změní, stejně jako chápání byznysu. Svět nekončí, i když nejspíš jen některé firmy a freelanceři projdou neúprosným sítem změny. Komunikace, jak ji známe, se změní. Máme před sebou nový svět, a i když je teď možná děsivé, že nevíme, do čeho jdeme, tak já současně cítím i lehké vzrušení z toho, že nás čeká něco, co je neprobádané, nové a plné příležitostí.

Vytrvejte, vymýšlejte, dělejte věci jinak, lidsky a držte se.

 

Napsat komentář

Close Menu